ביופסיה מהשד- הסבר

על בדיקה ידנית של השד

ביופסיה מהשד- מדוע וכיצד?

moshecarmonמאת ד"ר משה כרמון – מנהל יחידת השד בבית החולים שערי צדק
התמונות במאמר זה- באדיבות virtualmedicalcentre.com

ביופסיה מהשד מהווה שלב שני בבירור ממצא חשוד. לאחר גילוי בבדיקה ידנית (בדיקה עצמית או בדיקת רופא) או בדיקת הדמיה (ממוגרפיה, אולטרה סאונד או MRI ) מתעורר צורך בבדיקה פתולוגית של תאים מהאיזור החשוד. הבדיקה מבוצעת, בדרך כלל, באמצעות החדרת מחט מיוחדת דרך העור לאיזור הדורש בירור.

אם הממצא נמוש (ניתן למישוש ידני) ניתן לבצע ביופסיה במרפאה ללא אמצעים נוספים. אם הממצא אינו נמוש, מקובל לבצע את הפעולה באמצעות הנחיית מכשיר הדמיה. ברוב המקרים הדגימה והדיקור מבוצעים בהנחיית אולטרה סאונד כיוון שהתהליך פשוט וקל לביצוע בדרך זו.

קיימים מצבים בהם ההכוונה מבוצעת על ידי ממוגרפיה. אלו הם מקרים נדירים בהם הגוש לא ניתן להדגמה על ידי אולטרה סאונד (לדוגמא- מיקרו הסתיידויות אינן נראות היטב תחת אולטרה סאונד). ההכוונה מבוצעת על ידי שימוש ב 2 תמונות ממוגרפיה מזוויות שונות לקבלת מערכת קואורדינאטות מרחבית, והכוונה ממוחשבת של מחט לאיזור החשוד. תהליך זה נקרא ביופסיה סטריאוטקטית.

ניתן גם לבצע ביופסיה תחת הכוונת תהודה מגנטית– MRIהתהליך נדיר כיוון שפעמים רבות, ממצא שהתגלה ב MRI ניתן להדגמה בבדיקת אולטרה סאונד חוזרת, גם אם לא זוהה בבדיקת אולטרה סאונד בפעם הראשונה. במקרים אלו ביופסיה תבוצע תחת הנחיית אולטרה סאונד.

אמצעים לדגימת ביופסיה

ביופסית מחט דקה (FNA- Fine Needle Aspiraion): דגימה זו מבוצעת לתהליכים נוזליים בשד. מחט דקה מאוד מוחדרת לאיזור החשוד תחת הנחיית אולטרה סאוד או הנחייה ידנית. הדגימה נשאבת מתוך השד ונבדקת במעבדה פתולוגית. התאים הנבדקים במיקרוסקופ יכולים לאפיין נוכחות של גידול סרטני אך לא את סוגו המדויק כיוון שלצורך זה יש לדגום תאים מהרקמה בה הנוזל שמור.FNA היא בדיקה מהירה, נחשבת קלה לביצוע ומלווה בכאב קל יחסית. בתמונה להלן נראה את מחט ה FNA בגודל "טבעי":

all2

לבדיקת מחט דקה יש סיכוי גבוה מאוד, אך לא מוחלט, לאבחן גידול סרטני. כמו כן ישנו סיכוי נמוך מאוד, של פחות ממחצית האחוז, לאבחון שגוי של סרטן השד. על כן חשוב מאוד להיזהר מביצוע ניתוח על סמך תוצאתFNA  ללא גיבוי מאמצעי בדיקה נוסף.

באיור שלפנינו נראה שאיבת תהליך נוזלי באמצעות מחט דקה:breastfna explained

ביופסית מחט (Core Needle Biopsy): בדיקה זו מבוצעת על ידי החדרת מחט עבה יותר, עם חלל פנימי גלילי, תחת הרדמה מקומית. קוטר המחט מאפשר לקיחת דגימת רקמה מתוך האיזור החשוד. דגימת רקמה גלילית (אחת או יותר) נלקחת מתוך השד ונבדקת במעבדה פתולוגית. תשובה חיובית נותנת ודאות מלאה לגבי ממאירות, אך לא תמיד תואמת באופן מלא את התוצאות הנבחנות לאחר הניתוח כיוון שהגידול עשוי להיות בעל מרכיבים שונים באיזורים שונים.

דיוק הבדיקה הוא גבוה מאוד אך תלוי במיומנות הרופא הדוגם ואופן ההנחיה. גם כאן, דגימה יכולה להיות ידנית, בהנחיית ממוגרפיה, אולטרה סאונד, ממוגרפיה סטריאו טקטית ולעיתים נדירות תחת MRI. ניתן  גם לדגום בלוטות לימפה חשודות.

 
ביופסית ואקום-ממוטום: שיטה דומה לפרוצדורת ה CNB שתוארה לעיל. הוצאת דגימת רקמה מבוצעת על ידי שאיבה באמצעות ואקום, ומתקבלת גדימה גלילית של של האיזור החשוד. ההכוונה מבוצעת, על פי רוב, בממוגרפיה סטריאוטקטית. התהליך מבוצע, בדרך כלל, כשמתגלות הסתיידויות חשודות שקשה לאבחן באולטרה סאונד.

הרופא במבצע (רדיולוג) משאיר במקום הגידול תופסן מתכת קטנטן (קליפס) על מנת לסמן את האיזור המיועד לניתוח להמשך טיפול.