ממוגרפיה ושתלי סיליקון

על הקשר בין ממוגרפיה להגדלת חזה

נשים רבות שעוברות ניתוחים אסתטיים בשדיהן אינן מודעות לצורך בביצוע בדיקות ממוגרפיה ו/ או אולטראסאונד שד לפני הניתוח. ניתוחי אסתטיקה בשדיים אינם מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן השד, אולם- ניתוחים אלו עלולים להקשות בצורה משמעותית על גילוי מוקדם של המחלה, אם תפרוץ. מדוע?
במהלך ניתוח הגדלת חזה מבוצעת החדרה של שתלים לתוך רקמת השד, לאזור שבין שריר הפקטורליס לשד או מתחת לשריר. שתלים אלו בנויים מסיליקון, סיליקון ג'ל, סליין (מי מלח) ועוד. לשתלים אלו חדירות נמוכה לרנטגן ביחס לרקמת השד, ונוצרת בעיה של מינון הקרינה- כמות קרינה גבוהה תשקף היטב את השתלים אך תגרום לחשיפת יתר ברקמת השד, כמות נמוכה מדי תשקף היטב את רקמת השד אך לא תחדור את השתלים ורקמה מוסתרת על ידי השתלים לא תיחשף. קיימת סכנה שממצאים שניתן לראות בשד ללא סיליקון, לא יתגלו בבדיקת ממוגרפיה.

מדוע נשים בריאות לפני הגדלת חזה צריכות לעבור ממוגרפיה?

כדי ליצור בסיס השוואתי (baseline) .ישנם ממצאים כגון הסתיידויות או גושים שפירים ששתל סיליקון עלול להסתיר. גושים שפירים אלו מתחילים בגיל מוקדם מאוד, לעיתים אפילו בגיל העשרה. בירור טיבם של גושים אלו, במקרים מסוימים- דורש הוכחה (=ביופסיה) , ובמקרים אחרים- מעקב (=בדיקה חוזרת בפרקי זמן מוגדרים). שתי פעולות אלו קשות משמעותית לביצוע בנוכחות שתלים. ביופסיה באיזור שתל סיליקון עלולה לפגוע בו או להחטיא את הממצא. מעקב אחר גוש באיזור שתל סיליקון אפשרית, אולם ידיעה מראש על מיקומו וגודלו מקלה את הבדיקה לאין ערוך.

לפנינו תמונת ממוגרפיה שבוצעה על שד עם שתל סיליקון- ניתן לראות הבדל ניכר ברמת החדירות בין רקמת השד לשתל. חלק ניכר מרקמת השד מוסתר ע"י השתל. בממוגרפיה דיגיטלית ניתן להגיע לאיכות תמונה טובה הרבה יותר.

לחצו כאן לתמונה מוגדלת

4
האם יש סכנה לפיצוץ השתלים בממוגרפיה?
ישנם מקרים מתועדים של פיצוץ/ דליפת שתלים בממוגרפיה, אולם מדובר בשתלים ישנים (סליין) ובחוסר ניסיון של הבודקים. בארה"ב יש כ4 מליון נשים שעברו ניתוחי הגדלת חזה עם שתלים, ופחות מ 50 מקרים מתועדים של פיצוץ/ דליפת השתל.

מאיזה גיל מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה לפני הגדלת חזה?

נשים שאינן באוכלוסיית סיכון לסרטן השד– נשים בנות 30 ומעלה צריכות לעבור ממוגרפיה ואולטרסאונד לפני הניתוח. נשים בנות 30 ומטה צריכות לעבור בדיקת אולטראסאונד בלבד. לשתי קבוצות גיל אלו הייתי ממליצה גם על בדיקת מישוש בידי כירורג שד.

נשים באוכלוסיית סיכון לסרטן השד-  צריכות לעבור בדיקת מישוש על ידי כירורג, ממוגרפיה ואולטרסאונד. לעיתים יהיה צורך בבדיקת MRI. אפילו בחורה בת 20 באוכלוסיית סיכון צריכה, לדעתי, לעבור ממוגרפיה פעם אחת לפני הניתוח. גם אם הבדיקה הבאה תתבצע רק כעבור שנים רבות, יהיה לרופא הבודק בסיס טוב להשוואת ממצאים.

האם לממוגרפיה דיגיטלית יש יתרון בבדיקת נשים עם שתלים?

חד משמעית- כן. למכשיר הממוגרפיה הדיגיטלית אפשרויות רבות של מניפולציה על איכות התמונה, תצוגה וחקירה של אזורים שונים באנטומיית השד. ישנן תוכנות של עיבוד תמונה המשפרות בצורה משמעותית את יכולת הגילוי, בעיקר באזור בעייתי מאוד- "קו התפר" שבין השתל לרקמת השד. אנו מגלים היום ממצאים, שאין סיכוי שהיינו מצליחים לראות עם ציוד ההדמיה שעמד לרשותינו לפני פחות מעשר שנים. בכל מקרה- חשוב מאוד לוודא שלמכון הממוגרפיה בו נבדקים יש ניסיון בבדיקות לנשים עם שתלים!

האם תהליך בדיקת הממוגרפיה בנשים עם שתלים שונה מבדיקה רגילה?

תהליך הבדיקה דומה, אולם במקום 4 צילומים (שניים לכל שד), מבוצעים 8 צילומים (4 לכל שד) כדי לקבל מינימום הסתרה של רקמת שד. גם אופן הנחת השד על מגש הבדיקה שונה. נדרשת עבודה שונה של צפייה בתמונה ועיבודים ממוחשבים.

האם סיליקון מפריע בגילוי ממצאים באולטרסאונד שד?

 גם באולטרא סאונד מוסתר חלק ניכר הממצאים- שתלים, במיוחד שתלים גדולים מסתירים את הרקמה מאחריהם.

לא ביצעתי ממוגרפיה לפני הגדלת החזה, האם עדיין כדאי לעבור בדיקת ממוגרפיה?

חד משמעית- כן. גם אם לא ביצעת ממוגרפיה בעבר והגעת לגיל 40, על פי המלצות משרד הבריאות האמריקאי, עלייך לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה. אין להימצאותם או חסרונם של שתלים קשר לסיכוי לחלות בסרטן שד, ולכן בדיקות מעקב הן חובה. אנו ממליצים בכל פה לעבור גם בדיקת אולטראסאונד יחד עם הממוגרפיה כיוון שבדיקות אלו משלימות זו את זו ואינן חופפות.

האם קיימת אפשרות לחלות בלימפומה כתוצאה מהשתלת שתלי סיליקון?

לימפומה של השד היא מחלה נדירה, ולימפומה בנוכחות שתלי סיליקון מחלה נדירה מאוד גם-כן.
בעשרים השנים האחרונות היו פרסומים של מספר מקרים בודדים בלבד של לימפומה בשד עם וללא שתלי סיליקון.
בשנת 2008 פורסמה בהולנד עבודה בה נמצאו 11 מקרי לימפומה מסויימת בשדיים עם שתלי סיליקון לאורך 17 שנים. מתוך חישובים שנעשו על סמך נתונים אלה, ההיארעות השנתית של גידול זה היא של 1-3 נשים מתוך כל מיליון נשים עם שתלי סיליקון. כנראה, שכיחות מעט גבוהה בהשוואה לאוכלוסיה ללא שיתלי סיליקון.
יש לציין שזו עבודה יחידה שפורסמה בנושא ואין שום פרסום אחר שתומך בממצאים אלה בשל נדירות התופעה.
מכאן שהסיכוי לחלות במחלה זו נמוך ביותר ולא הוא שצריך להיות שיקול בהחלטה לבצע ניתוח הגדלת שדיים בעזרת שתלי סיליקון, או הוצאתם לאחר שהניתוח כבר בוצע.